Šta je zubni kamenac?
🦷 Zubni kamenac je čvrsta naslaga na zubima, koja nastaje mineralizacijom dentalnog plaka koji se nalazi na površini zuba.
🎨 Boja zubnog kamenca varira od bele do tamnožute. Tamnija boja ukazuje na njegovu starost i uslovljena je taloženjem pigmenata iz hrane i pušenjem.
👆 Kamenac koji se nalazi na zubima može biti supragingivalni i subgingivalni.
📍 Supragingivalni se nalazi na krunici zuba, iznad ivice desni.
📍 Subgingivalni se nalazi na korenu zuba, ispod ivice desni. Naslage zubnog kamenca se najčešće stvaraju u gingivalnoj trećini krunice zuba tj u predelu vrata zuba i prate ivicu gingive.
🔍 Predilekciona mesta za njegovo formiranje su lingvalne (unutrašnje) površine donjih sekutića i bukalne (spoljašnje) površine gornjih kutnjaka. Na tim mestima su prisutni izvodni kanali pljuvačnih žlezda, tako da se meke naslage brže mineralizuju.
Zašto treba ukloniti zubni kamenac?
🚨 Zubni kamenac iritira desni i izaziva njihovu upalu tj gingivitis, što dalje dovodi do povlačenja desni i parodontopatije ili postojeću parodontopatiju značajno pogoršava.
💡 Tako da se uklanjanjem zubnog kamenca prevenira nastanak parodontopatije odnosno sprečava njeno dalje napredovanje ukoliko već postoji.

Kako se uklanja zubni kamenac?
🛠️ Zubni kamenac se uklanja ručno i pomoću ultrazvučnog aparata.
🔊 Ultrazvuk se najčešće primenjuje, ručna metoda se koristi kod uklanjanja kamenca iz teže dostupnih delova zubnog niza i vrši se pomoću različitih vrsta parodontalnih kireta.
✨ Nakon skidanja kamenca sa zuba, neophodno je ukloniti i meke naslage i ispolirati zube. To se vrši pomoću mekih četkica i abrazivnih pasta.
💨 Pored toga, primenjuje se i peskiranje zuba koje se vrši posebnim aparatom koji pod pritiskom izbacuje sitne čestice pomešane sa vodom. Na ovaj način se uklanjaju preostali delovi kamenca i mekih naslaga.
Koliko često treba skidati zubni kamenac?
⏰ Uklanjanje zubnog kamenca se obično vrši na 6 meseci tj dva puta godišnje, osim u slučaju individualne sklonosti ka nakupljanju kamenca ili izražene parodontopatije, kada se ova intervencija preporučuje i češće.


Da li boli skidanje kamenca sa zuba?
🤔 Osećaj koji pacijenti imaju prilikom uklanjanja kamenca je individualan. Skidanje kamenca nije bolna intervencija, ali se može javiti osetljivost zuba prilikom njegovog skidanja.
💡 Ono što pacijent može da oseća kao bolne senzacije je posledica dugotrajnog prisustva kamenca na zubima, pri čemu dolazi do povlačenja desni i ogolićenja vrata zuba. Ti delovi zuba nisu prekriveni sa gleđi, pa voda i ultrazvučne vibracije mogu izazvati neprijatne senzacije. Taj osećaj ukoliko se javi, prestaje nakon uklanjanja kamenca.
🛡️ Eventualna osetljivost zuba nakon intervencije prouzrokovana je izloženošću vrata zuba spoljašnjoj sredini. Ta preosetljivost se može smanjiti nanošenjem posebnih pasta za zube.
🕳️ Nakon uklanjanja kamenca kod nekih pacijenata se javljaju „rupe“ između zuba. One su posledica postojanja kamenca u dužem vremenskom periodu, koji je potisnuo zdravu gingivu i ispunio prostore između zuba. Ti prazni prostori će se vremenom ispunititi gingivom, ukoliko nije došlo do njenih degenerativnih promena.
